Новини бухгалтерського та податкового обліку, кадрового адміністрування за II квартал 2016 року. Новації липня 2016 року.

В інформаційному бюлетені Intercomp Україна за II квартал 2016 року опубліковані зміни законодавства в області бухгалтерського обліку, оподаткування, розрахунку заробітної плати та кадрового адміністрування. 

Головні теми номера: 

I. Бухгалтерський облік і оподаткування 

1.1. Знижено ставки акцизу на транспортні засоби

Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення зміни до підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення "Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів» (від 31.05.2016 р. № 1389-VIII).

Тимчасово, до 31 грудня 2018 року, знижено ставки акцизного податку на транспортні засоби, що були у вжитку. Ставка податку встановлена ​​в залежності від виду транспортного засобу та об'єму його двигуна.

Нові знижені ставки не застосовуються, якщо автомобілі:

- мають походження з країни, визнаної законом державою-окупантом або з окупованої території;

- вироблені до 1 січня 2010 року;

- ввозяться в кількості більше 1 автомобіля в рік;

- відчужуються протягом 365 днів з дня їх реєстрації.

Закон набере чинності з 01.08.2016 року. (з 1 числа місяця, наступного за місяцем його опублікування).

1.2. Набрали чинності документи, які стосуються платників акцизного податку

Набрав чинності (12.04.2016 р.) наказ Мінфіну від 25.02.2016 р. № 218, яким затверджені:

- форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального (№ 1-АКП);

- форма акцизної накладної;

- форма розрахунку коригування акцизної накладної;

- форма заявки на поповнення (коригування) залишку пального;

- порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

Перераховані документи використовуються особами, які здійснюють реалізацію пального і є платниками акцизного податку відповідно до п.п. 212.1.15 ПКУ.

Акцизні накладні та розрахунки коригування акцизної накладної підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

1.3. Оновлено форму авансового звіту

Наказом МФУ від 10.03.2016 р. № 350 внесено зміни до форми авансового звіту (Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт). Зміни не є суттєвими: в авансовому звіті уточнена формула розрахунку суми податку в разі несвоєчасного повернення підзвітних сум. У новій формулі ставка ПДФО вказується при заповненні розрахунку.

Оновлена форма авансового звіту застосовується з 19 квітня 2016 року (з дня опублікування Наказу № 350).

1.4. Внесено зміни в декларацію з ПДВ і Порядок заповнення податкової накладної

МФУ наказом від 25.05.16 р. № 503 внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної та Декларацію з ПДВ.

У Порядку змінено пункт 19, який регулює виписку податкових накладних при здійсненні поставок товару, які мають безперервний або ритмічний характер.

В Декларації з ПДВ, зокрема:

- виключені рядки «300000000000» і «500000000000» таблиці 1 і рядок "всього за основною ставкою та ставкою 7%" таблиці 2 додатка 5;

- додатки 2 і 3 викладено в новій редакції.

Наказ набрав чинності 1 липня 2016 року.

II. Розрахунок заробітної плати

2.1. Підвищилась мінімальна заробітна плата

З 1 травня 2016 року збільшився розмір прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати.

З вказаної дати прожитковий мінімум для працездатних осіб та мінімальна зарплата становлять 1 450 грн. (ст. 7 і 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», далі - Закон про держбюджет).

Також Законом від 19.05.2016 р. № 1384-VIII до Закону про держбюджет внесено зміни, відповідно до яких величина прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати, яка почне діяти з 1 грудня 2016 року, збільшена з 1550 до 1600 грн.

2.2. Індексація аліментів

Верховною Радою України прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі" від 17.05.2016 р. № 1368.

Закон передбачає проведення індексації аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі.

Індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, здійснюється підприємствами, установами, організаціями, які проводять відповідні відрахування аліментів з доходу платника аліментів. Індексація проводиться за рахунок платника аліментів.

Закон набрав чинності 12.06.2016 р.

2.3. Прийнято нову Інструкцію про порядок нарахування і сплати ЄСВ

Наказом МФУ від 28.03.2016 р. № 393 в новій редакції викладено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Інструкція викладена відповідно до норм Закону про ЄСВ (від 08.07.2010 р. № 2464-VI), що діють з 01.01.2016 р., зокрема:

- скасовані ставки ЄСВ, встановлені виходячи з класу професійного ризику;

- встановлена ​​єдина ставка ЄСВ для всіх платників в розмірі 22%.

- змінена максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Наказ набрав чинності 17 травня 2016 року.

III. Кадрове адміністрування

3.1. Розширено перелік осіб, яким не встановлюється випробувальний термін при прийомі на роботу

Прийнято Закон "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу" від 17.05.2016 р. № 1367.

Перелік осіб, для яких не встановлюється випробувальний термін при прийомі на роботу, доповнено такими категоріями:

- особи, обрані на посаду;

- переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;

- особи, які пройшли стажування при прийомі на роботу з відривом від основної роботи;

- вагітні жінки;

- одинокі матері, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

- особи, з якими укладається строковий трудовий договір на строк до 12 місяців;

- особи на тимчасові і сезонні роботи;

- внутрішньо переміщені особи.

Також згідно Закону до строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.

У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку він прийнятий, або виконуваній роботі, він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.

Закон набрав чинності 12 червня 2016 р.

IV. Новації липня 2016 року та перспективне законодавство

4.1. Прийнято законопроект, який змінює процедуру адміністративного оскарження рішень податкових органів

Верховною Радою прийнятий за основу проект Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо мінімізації впливу на адміністрування надходжень до бюджету" (законопроект № 4516).

Законопроектом, зокрема, запропоновано:

- зафіксувати повноваження Міністерства фінансів і Державної фіскальної служби України та визначення цих органів в Податковому кодексі;

- закріпити розгляд скарг на рішення контролюючих органів, в тому числі митних, виключно за центральним податковим органом - ДФСУ.

Таким чином, зазначеним проектом пропонується ввести однорівневу систему адміністративного оскарження рішень контролюючих органів.

4.2. Готується пакет законопроектів щодо реформування системи оплати праці

Уряд готує пакет законопроектів щодо суттєвого реформування системи оплати праці. Про це, згідно з інформацією розміщеною на урядовому порталі, повідомив Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Законопроекти спрямовані, зокрема, на підвищення мінімальної зарплати і детінізацію фонду заробітної плати.

Планується, що документи будуть подані до Верховної Ради разом з проектом Держбюджету - 2017 у вересні 2016 р.

Міністр також зазначив, що уряд буде напрацьовувати рішення, які дадуть можливість підвищувати заробітні плати, щоб європейські тарифи відповідали європейському рівню оплати праці.

Завантажити інформаційний бюлетень Intercomp Україна, ознайомитися з архівом номерів (у т.ч. російською та англійською мовами), а також оформити безкоштовну передплату можна на офіційному сайті Intercomp Україна.