НОВИНИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ТА ПОДАТКОВОГО ОБЛІКУ, КАДРОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ЗА II КВАРТАЛ 2015 РОКУ В ЧЕРГОВОМУ НОМЕРІ ІНФОРМАЦІЙНОГО БЮЛЕТЕНЯ INTERCOMP УКРАЇНА

В інформаційному бюлетені Intercomp Україна за II квартал 2015 опубліковані зміни законодавства в області бухгалтерського обліку, оподаткування, розрахунку заробітної плати та кадрового адміністрування. 

Головні теми номера: 

1.Бухгалтерський облік та оподаткування 

1.1. Продовжено терміни надання відомостей про кінцевих бенефіціарів 

Законом «Про внесення змін до деяких законів України відносно відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи» від 21.05.2015 N 475 - VIII продовжені терміни надання юридичними особами відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів). Вказані відомості можуть бути подані підприємствами до 25 вересня 2015 року. 

Також Законом звільнені від обов'язку представлення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), зокрема, юридичні особи, засновниками (учасниками) яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб співпадають з їх засновниками (учасниками). 

1.2. Пільги по сплаті земельного податку - Узагальнююча податкова консультація 

Державна фіскальна служба України (ДФСУ) затвердила Узагальнюючу податкову консультацію відносно застосування пільг по сплаті земельного податку, встановлених відповідним рішенням органу місцевого самоврядування (наказ від 28.05.2015 р. № 379). 

ДФСУ в Узагальнюючій консультації вказала: якщо рішення органу місцевого самоврядування відносно встановлення пільг по сплаті земельного податку прийняте, то таке рішення є обов'язковим для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями з урахуванням термінів, визначених таким рішенням. 

1.3. Скасовано Положення бухгалтерського обліку «Податкові різниці» 

Міністерством фінансів України (МФУ) наказом від 31.03.2015 р. № 391 скасовано Положення бухгалтерського обліку «Податкові різниці», затверджене наказом МФУ від 25.01.2011 р. № 27.

Положення втратило актуальність у зв'язку з набуттям чинності 1 січня 2015 року нової редакції розділу ІІІ Податкового кодексу України «Податок на прибуток підприємств». 

Також, наказом № 391 скасований Порядок відрахування в дохід державного бюджету 10 відсотків вартості продукції, виготовленої з тимчасовим відхиленням від вимог відповідних стандартів відносно її якості, затверджений наказом Мінфіну від 09.11.93 р. № 86. 

Наказ набув чинності 12 травня 2015 року. 

1.4. Затверджено форму декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 

МФУ затвердило форму декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (наказ від 10.04.2015 р. № 408). 

Платники цього податку також повинні будуть заповнювати додаток до декларації - Відомості про наявність об'єктів житлової і нежитлової нерухомості. 

Наказ № 408 набув чинності 22 травня 2015 року. 

1.5. Затверджено форму декларації з транспортного податку 

Наказом МФУ від 10.04.2015 р. № 415 затверджено форму податкової декларації з транспортного податку. 

Наказ № 408 набув чинності 22 травня 2015 року. 

Як відомо, згідно ст. 267 Податкового кодексу України (у редакції, що діє з 1 січня 2015 року), об'єктом обкладення транспортним податком є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм двигуна більше 3 000 куб. см. Ставка податку встановлена з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, який є об'єктом оподаткування. 

1.6. Проект декларації з податку на прибуток 

На офіційному сайті ДФСУ опублікований проект наказу МФУ «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств». 

Як зазначається на сайті фіскальної служби, наказ підготовлений у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України 28 грудня 2014 Закону України № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законів України відносно податкової реформи» (далі - Закон), яким змінена редакція розділу III «Податок на прибуток» Податкового кодексу України, згідно якої об'єкт оподаткування визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку чи збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародного стандарту фінансової звітності, на різницю, яка збільшує або зменшує фінансовий результат до оподаткування. 

Прийняття нормативного акту забезпечить затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств з метою приведення її у відповідність із Законом. 

2. Розрахунок заробітної плати 

2.1. Набула чинності нова форма № 1ДФ, а також Порядок її заповнення і подання 

1 квітня 2015 року набули чинності нова форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум, утриманого з них податку (форма № 1ДФ), а також Порядок її заповнення і подання, затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4. 

Форма № 1ДФ доповнена новим розділом: 

II. «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір». 

Податкові агенти уперше відзвітують за новою формою за I квартал 2015 року. 

2.2. Затверджені нові форми звітності з ЄСВ і Порядок формування і подання звіту 

МФУ затверджені форми звітності з єдиного соціального внеску (ЄСВ) в новій редакції (наказ від 14.04.2015 р. № 435) : 

- звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб і суми нарахованого ЄСВ у фіскальні органи (форма № Д4); 

- звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб і суми нарахованого ЄСВ (форма № Д5); 

- звіт про суми добровільних внесків, що передбачені договором про добровільну участь, підлягають сплаті, і суми доплати у фіскальні органи (форма № Д6); 

- звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (форма № Д7).

Наказом № 435 також затверджені: 

- довідник категорій страхувальників, що сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 

- довідник кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства; 

Цим наказом МФУ ствердив також Порядок формування і представлення страхувальниками звіту відносно сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 

Наказ № 435 набув чинності 30 квітня 2015 року. 

Звітність відповідно до Порядку № 435 подається платниками єдиного внеску, починаючи з 01.06.2015 р. (звіти за травень 2015 року). Про це - лист ДФСУ від 30.04.2015 р. № 15939/7/99-99-17-03-01-17. 

2.3. Затверджена нова Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 

МФУ своїм наказом від 20.04.2015 р. № 449 затвердив Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в новій редакції. 

Інструкція конкретизує встановлений Законом про ЄСВ порядок нарахування і сплати платниками єдиного внеску, штрафів і пені, стягнення заборгованості з платників. 

Наказ № 449 набув чинності 29 травня 2015 року. 

3. Кадрове адміністрування 

3.1. Затверджений порядок повідомлення органу фіскальної служби про прийняття працівника на роботу 

Кабінет Міністрів України видав постанову «Про порядок повідомлення Державної фіскальної служби і її територіальних органів про прийом працівника на роботу» від 17.06.2015 р. № 413. 

Повідомлення про прийом працівника на роботу подається підприємством в орган Державної фіскальної служби за місцем обліку в якості платника ЄСВ за формою згідно з додатком до Постанови. Повідомлення подається до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним з наступних способів: 

- засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб; 

- на паперових носіях разом з копією в електронній формі; 

- на паперових носіях, якщо трудові договори укладені не більше ніж з п'ятьма особами. 

Постанова набула чинності 3 липня 2015 року. 

4. Новації липня 2015 року 

4.1. Електронна система адміністрування ПДВ почала працювати в звичайному режимі 

Згідно повідомлення на офіційному сайті Державної фіскальної служби, починаючи з 0 годин 1 липня 2015 року, система електронного адміністрування ПДВ переведена з тестового режиму в звичайний. 

4.2. Застосування РРО платниками єдиного податку 

Верховна рада України ухвалила Закон (законопроект № 1088), згідно з яким реєстратори розрахункових операцій (РРО) не застосовуються: 

- платниками єдиного податку 1-ої групи; 

- 2-ої і 3-ої груп, у яких впродовж календарного року обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу більше 1 000 000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. 

Закон направлений на підписання Президентові 7 липня 2015 року. 

Таким чином, у разі, якщо цей Закон буде підписаний Президентом, чек РРО не являтиметься з 1 липня 2015 року, як і раніше, обов'язковим документом для усіх фізичних осіб – підприємців (ФОП) платників єдиного податку. Рекомендуємо врахувати вищезгадане при купівлі товарів і послуг у ФОП - платників єдиного податку. 

Закон набув чинності 23 липня 2015 року. 

4.3. Перші п'ять днів лікарняного оплачуватимуться в однаковому розмірі 

Кабінетом міністрів України (КМУ) затверджений новий Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів працедавця (постанова від 26.06.2015 р. № 440). 

До прийняття Порядку № 440 існувало протиріччя між раніше діючим Порядком № 439 і Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 - XIV, внаслідок якого лікарняні за перші п'ять днів за рахунок підприємства, і лікарняні за подальші дні, що фінансуються за рахунок Фонду соціального страхування, оплачувалися в різних розмірах. 

Згідно з новим Порядком дні тимчасової непрацездатності оплачуються залежно від страхового стажу в розмірах, визначених частиною першою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 

4.4. Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат із загальнообов'язкового державного соціального страхування викладений в новій редакції 

Постановою КМУ від 22.06.2015 р. № 439 «Про внесення змін до постанови КМУ від 26.09.2001 р. №1266» викладений в новій редакції Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат із загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

Згідно нової редакції Порядку усі види страхування, у тому числі допомога з тимчасової непрацездатності, розраховуються в календарних днях. Раніше розрахунок допомоги з тимчасової непрацездатності здійснювався виходячи з робочих днів. 

Крім того, в розрахунковий період тепер включаються останні 12 календарних місяців, а не 6 місяців, як було передбачено раніше. 

Постанова № 439 діє з 04.07.2015 р. 

Для страхових випадків, що настали до 4 липня 2015 року, обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснювати без урахування змін, внесених Постановою № 439 (лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 07.07.2015 р. № 2.4-17-1112). 

Завантажити інформаційний бюлетень Intercomp Україна, ознайомитися з архівом номерів (у т.ч. російською та англійською мовами), а також оформити безкоштовну передплату можна на офіційному сайті Intercomp Україна.