Новини бухгалтерського та податкового обліку, кадрового адміністрування за I квартал 2016 р. Новації II кварталу 2016 р.

В інформаційному бюлетені Intercomp Україна за I квартал 2016 року опубліковані зміни законодавства в області бухгалтерського обліку, оподаткування, розрахунку заробітної плати та кадрового адміністрування. 

Головні теми номера: 

I. Бухгалтерський облік і оподаткування 

1.1. Внесені зміни в порядок електронного адміністрування ПДВ 

КМУ вніс зміни в Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (постанова від 30.12.2015 р. № 1177). Зміни пов'язані з необхідністю приведення Порядку у відповідність з нормами Податкового кодексу України (ПКУ), що діють з 01.01.2016 р., в частині електронного адміністрування ПДВ.

Зокрема, формула, за якою розраховується сума податку, на яку підприємство може зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, доповнена показником ∑Овердрафт - це середньомісячна величина сум податку, які за останні 12 звітних місяців були задекларовані підприємством до сплати до бюджету і погашені. 

Порядок у новій редакції був опублікований і набув чинності 16.01.2016 р. 

1.2. Затверджений перелік товарів (робіт, послуг), благодійна допомога для закупівлі яких не обкладається ПДФО 

КМУ затвердив Перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається в оподатковуваний дохід платників податку на доходи фізичних осіб (постанова від 24.02.2016 р. № 112). 

Постанова прийнята відповідно до п.п. «а» п.п. 170.7.8 ПКУ, який уповноважив Кабмін розробити вказаний перелік. 

Перелік включає продукти харчування, одяг, засоби гігієни, устаткування, інструменти, послуги зв'язку й інші товари і послуги. 

Документ набув чинності 01.03.2016 р. (з дня публікації). 

1.3. Прийняті нові форми звітності з ПДВ і порядок її заповнення 

Мінфін наказом від 28.01.2016 р. № 21 затвердив форми: 

- податкової декларації з ПДВ; 
- уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок; 
- розрахунку податкових зобов'язань, нарахованих одержувачем послуг, не зареєстрованим як платник ПДВ, які поставляються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України. 

Також наказом № 21 затверджений Порядок заповнення і представлення податкової звітності з ПДВ. 

Наказ набув чинності 1 лютого 2016 року. 

У новій формі декларації скоротилася кількість розділів (з 4 до 3) і рядків (з 96 до 44). 

У формі уточнюючого розрахунку кількість рядків зменшилася з 31 до 21. 

У листі від 02.02.2016 р. № 3240/7/99-99-19-03-00-17 ДФСУ рекомендувала платникам звітувати за новою формою, починаючи з періоду «січень 2016 року». 

1.4. Затверджені форма і порядок складання Звіту про контрольовані операції 

МФУ наказом від 18.01.2016 р. № 8 затвердив форму Звіту про контрольовані операції і Порядок складання звіту про контрольовані операції (Порядок). 

Відповідно до Порядку Звіт складається платниками податків, об'єм контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривен (без урахування ПДВ). 

Звіт подається до 1 травня року, що йде за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства відносно електронного документообігу і електронного цифрового підпису. 

Наказ № 8 набув чинності 04.03.2016 р. (з дня офіційної публікації). 

II. Розрахунок заробітної плати 

2.1. Прийнятий новий порядок розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ 

Мінфін затвердив Порядок розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і на рішення про нарахування пені і накладення штрафу (наказ від 09.12.2015 р. № 1124). 

Порядок визначає процедуру подання і розгляду контролюючим органом скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати ЄСВ і на рішення про нарахування пені і накладення штрафу, передбачених ч. 10 і 11 ст. 25 Закону про ЄСВ ; скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, передбачених ч. 12 цієї статті. 

Не підлягають адміністративному оскарженню: 

- зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником ЄСВ в звіті; 
- вимоги про сплату боргу (недоїмки) єдиного внеску і/або рішення про нарахування пені і накладення штрафів, які оскаржилися і були розглянуті відповідно до вимог Порядку; 
- вимоги про сплату боргу (недоїмки) єдиного внеску і/або рішення про нарахування пені і накладення штрафів, які оскаржені платником в судовому порядку. 

Документ описує порядок: 

- подання первинної скарги; 
- подання вторинної скарги; 
- розгляди скарг. 

Наказ набув чинності 23.02.2016 р. (з дня офіційної публікації). 

III. Кадрове адміністрування 

3.1. Змінений порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю 

Кабмін вніс зміни в Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю і зайнятість населення (постанова від 03.02.2016 р. № 55). 

Порядок доповнений положеннями, відповідно до яких штрафи за порушення законодавства про працю за ст. 265 КЗпП накладаються посадовцями Держпраці. 

Штрафи можуть бути накладені на основі: 

- рішення суду про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, і встановлення періоду такої роботи або роботи на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, в установі, організації; 
- акту про виявлення під час перевірки підприємства або працедавця ознак порушення законодавства про працю і/або зайнятість населення, складеного посадовцем Держпраці або її територіального органу. 

Не сплачені в добровільному порядку штрафи стягаються: 

- у судовому порядку регіональними центрами зайнятості на підставі матеріалів справи, що передаються територіальними органами Держпраці; 
- у судовому порядку територіальними органами Держпраці; 
- органами державної виконавчої служби. 

Документ набув чинності 10.02.2016 р. (з дня офіційної публікації). 

IV. Новації II квартала 2016 р. 

4.1. З 1 квітня застосовується нова форма податкової накладної 

Мінфін затвердив нову форму податкової накладної і Порядок її заповнення (наказ від 31.12.2015 р. № 1307). Нова форма податкової накладної застосовується з 1 квітня 2016 року (п. 4 наказу). 

З 01.04.2016 р. податкові накладні і/або розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН за новою формою незалежно від дати їх складання: до 01.04.2016 р. або після 01.04.2016 р. (роз'яснення ДФС від 24.03.2016 р.). 

Форма податкової накладної приведена у відповідність з п. 201.1 ПКУ в новій редакції. Зокрема, з податкової накладної виключені реквізити, які тепер не є обов'язковими: "місцезнаходження (податкова адреси продавця)", "місцезнаходження (податкова адреса покупця) ", "номер телефону (продавця та покупця)", "вид цивільно-правового договору, його номер та дата", "форма проведених розрахунків". 

Нова форма складається із: 

- загальної частини, в якій вказуються реквізити продавця і покупця; 
- розділів А і Б; 
- додатків 1 і 2. 

У додатку 1 вказується перелік (номенклатура) частково поставлених товарів у разі, якщо доля товару/послуги не містить окрему вартість. 

Додаток 2 містить розрахунок коригування кількісних і вартісних показників податкової накладної. 

Завантажити інформаційний бюлетень Intercomp Україна, ознайомитися з архівом номерів (у т.ч. російською та англійською мовами), а також оформити безкоштовну передплату можна на офіційному сайті Intercomp Україна.