Працівник з власним авто: як оформити/звільнити правильно, оплата праці. Оформлення в 1С 8.2

Ekaterina_Papish.jpg
Катерина Папиш - експерт з питань оплати праці Intercomp Україна
  Останнім часом досить популярним є прийняття на певні посади працівників із власним автомобілем. Як виявилось, у такому поєднанні можна знайти плюси як із сторони роботодавця, так і зі сторони працівника. Розглянемо, як можна використати можливості «1С : Зарплата і управління персоналом 8 для України» при оформленні на роботу працівника з власним автомобілем. 

  Перш за все слід відмітити, що процедура оформлення працівника з власним авто на роботу не відрізняється від загальної процедури оформлення працівників. Але, у нашому випадку важливо відмити у заяві працівника при прийом на роботу, що він буде використовувати власний автомобіль. Також у заяві слід зафіксувати і дані автомобіля: державний номер, марку, рік випуску. 

  Для проведення прийома працівника у програмі 1С слід скористатись пунктом меню Кадровий облік організації – Кадровий облік – Прийняття на роботу (рис.1). Та у вікні нового документа вказати всю необхідну інформацію.  
Рисунок 1.
1.png
  Цілком очевидно, що при використанні власного транспортного засобу для потреб підприємства працівник захоче отримати відшкодування своїх витрат. Для цього необхідно передбачити виплату певної компенсації за використанні власного авто. Найкращим варіантом буде укладення письмового трудового договору, у якому будуть визначені як порядок використання автомобіля, так і порядок виплати компенсації за таке використання. 

  При введенні інформації при прийом працівника у 1С необхідно закріпити за працівником окремий постійний вид нарахування. У нашому прикладі це «Компенсація за використання власного авто» (Рис. 2). 

 Рисунок 2. 
2.png

 Надалі щомісяця працівнику при нарахуванні заробітної плати буде нараховуватись вказана сума компенсації. Працівник матиме можливість бачити таке нарахування разом із усіма іншими нарахованими сумами у своєму розрахунковому листі (рис. 3).

 Рисунок 3. 
3.png
 
  Також хочу наголосити на вірному налаштуванні донного виду нарахування у програмі, оскільки правильне оподаткування та відображення нарахувань у даних бухгалтерського обліку та звітності цілком залежить від виконаних дій при створенні нового виду нарахування. 

  Перш за все для вірного оподаткування слід пам’ятати, що згідно п.3.22 Інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 р. компенсації працівникам за використання для потреб виробництва власного інструменту та особистого транспорту не включаються до фонду заробітної плати. Та згідно п. 11 Постанови КМУ № 1170 від 22.12.2010 року вказано, що такі компенсації не входять до бази нарахування єдиного соціального внеску. 

 Рисунок 4. 
4.png
   Перевірити, для яких нарахувань є базою певний вид нарахувань можна скориставшись пунктом меню «Операції» - «План видів розрахунку» - «Основні нарахування організацій» (рис. 4). Необхідно знайти у переліку потрібне нарахування та у діалоговому вікні обрати вкладку «Інше». Список розрахунків, до бази яких входить вид нарахування вказаний у блоці «Є базою для» (рис. 5). 

Рисунок 5. 
5.png

  Також хочу відмітити, що при описаному оформленні на роботу працівника із власним авто, автомобіль залишається у власності працівника. Всі витрати по утриманню транспортного засобу та витрати, пов’язані із завданням шкоди третій стороні, несе працівник. У позаробочий час працівник може вільно використовувати автомобіль на власний розсуд.

Джерело: Праця і Закон №2 (170), 2014