Нарахування та виплата відпускних в 1С: 8.2

Катерина Папиш,
Intercomp Україна

Кадровий облік відпусток в програмі «1С: 8.2 Зарплата і управління персоналом» було розглянуто в журналі «Праця і Закон» № 6 (150), 2012. У цьому матеріалі ми ознайомимось з діями, які має виконати бухгалтер з розрахунку заробітної плати.

Після введення кадрових документів бухгалтер має здійснити нарахування оплати за дні відпусток. Для цього необхідно зайти у пункт меню Кадровий облік організації – Кадровий облік – Відпустки – Відпустки працівників організації (Рис.1).

Рис. 1

Обравши у списку документів необхідний кадровий документ відпустки, за допомогою кнопки Ввести на підставі створюємо документ Нарахування відпустки працівникам організацій (Рис. 2).

Рис. 2

У створеному документі вже буде заповнена верхня частина з інформацією про працівника, вид та період відпустки. Необхідно перейти на вкладку Розрахунок середнього заробітку (Рис. 3). Та за допомогою кнопок Заповнити та Розрахувати провести розрахунок середньої заробітної плати для нарахування відпускних.

Рис. 3

Для правильності розрахунку середньої заробітної плати необхідно проконтролювати вірне заповнення додаткових параметрів для розрахунку (рис. 4): період, за який розраховується середня заробітна плата, кількість повних місяців у цьому періоді та вид обліку часу (для визначення цього періоду необхідно керуватись розділом 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженого Постановою КМУ №100 від 08.02.1995 р.) На підставі ст. 73 КЗпП України виключаємо з розрахунку святкові та неробочі дні, отже, необхідно обрати вид обліку часу для середньої: по календарним дням з виключенням святкових днів.

Рис. 4

Також необхідно перевірити , чи всі види нарахувань, що використовуються на підприємстві, вірно налаштовані для включення у розрахунок середньої заробітної плати. Для цього можна відкрити певний вид середнього заробітку за допомогою кнопки Відкрити ( Рис. 5). У вікні що відкриється (рис.6) буде список Розрахункова база: у цьому переліку мають бути вказані всі нарахування, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати згідно розділу 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженого Постановою КМУ №100 від 08.02.1995 р.

Рис. 5

Рис. 6

Після перевірок переходимо на вкладку Нарахування та за допомогою кнопок Заповнити та Розрахуватирозраховуємо суму відпускних, яка належить працівнику за час відпустки. Після проведення документа Нарахування відпустки з суми нарахованих відпускних будуть утримані необхідні податки та внески під час розрахунку документу Нарахування заробітної плати.

Також бухгалтеру слід пам’ятати, що при нарахуванні сум відпускних за декілька періодів згідно п. 3 ст. 169.4.1 Податкового Кодексу України та п. 4.3.2 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ПДФО та ЄСВ розраховуються окремо за кожний місяць. Та що згідно ст.9 Закону про єдиний соціальний внесок та п.168.1.2 Податкового Кодексу України перерахування таких внесків та податків має відбуватись однією сумою одночасно з виплатою доходів.